Aktualności

Rekolekcje internetowe

Nagrania rekolekcji głoszonych przez o. prof. Jacka Salija na antenie TVP 3 w dniach 25-27 marca br.

Konferencja I

Rekolekcje Wielkopostne o. Jacek Salij OP – Cześć I [napisy]

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE z dominikaninem O. Jacek Salij OPDzień pierwszy: Modlitwa"Spotkanie z Panem Bogiem to jest coś więcej niż tylko rozmowa.Spotkanie oznacza także być w obecności i cieszyć się tą obecnością. Jak przychodzę do kogoś bliskiego to nie jest tak, że całe spotkanie polega głównie na rozmowie. Nie. Spotkanie polega także na tym, że jesteśmy ze sobą. Że cieszymy się tym i warto te elementy wprowadzać do naszej modlitwy. To znaczy uczyć się radości z tego, że Pan Bóg jest dostępny. Że możemy się zbliżać do Pana Boga. To jest coś bardzo ważnego w modlitwie".

Publiée par Między Ziemią a Niebem TVP sur Mardi 24 mars 2020

Konferencja II

Rekolekcje Wielkopostne o. Jacek Salij OP – Cześć II [napisy]

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE z dominikaninem O. Jacek Salij OPDzień drugi: Sakrament pokuty„Dobrze jest wstępnie sobie uprzytomnić, że w gruncie rzeczy wyznanie grzechów to jest wyznanie miłości. Przeze mnie, który się tej miłości sprzeniewierzyłem. Wyznanie miłości jest takim serdecznym oczekiwaniem, że: Panie Boże, Ty mi dopomożesz. Że wejdę na drogę Twoich Przykazań. Że będzie mi bardziej niż dotychczas zależało na tym, żeby się Tobie podobać. Że tak, grzesznym jestem, ale naprawdę zależy mi, żeby do Ciebie należeć zawsze.Wiem, że spowiadam się nie księdzu, tylko spowiadam się samemu Panu Jezusowi. Wiem, że Pan Jezus jest kimś, kto jest mi niewyobrażalnie życzliwy. On przecież dla mnie przeszedł przez Mękę Krzyża”.

Publiée par Między Ziemią a Niebem TVP sur Jeudi 26 mars 2020

Konferencja III

Rekolekcje Wielkopostne o. Jacek Salij OP – Cześć III [napisy]

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE z dominikaninem O. Jacek Salij OPDzień trzeci: Dlaczego kocham Kościół?„Otóż, dlaczego kocham Kościół? Podam trzy fundamentalne odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że sam Chrystus nas Kościołem obdarzył. Po drugie umiłował Kościół. Ale jeszcze więcej. On tajemniczo z Kościołem utożsamia się. W tym miejscu przypomnę etymologię słowa „diabeł”, które pochodzi od greckiego czasownika „diaballein” – rozdzielam. To właśnie ten nasz wróg dąży do tego, żeby rozdzielić ową naturalną jedność Chrystusa i Kościoła.I to właśnie ten wróg powoduje różne odruchy niechęci, czasem nawet nienawiści do Kościoła. Czasem usprawiedliwione. Częściej jednak nieusprawiedliwione”.

Publiée par Między Ziemią a Niebem TVP sur Vendredi 27 mars 2020